Produkt dnia
Bon podarunkowy
Bon podarunkowy
100,00 zł 81,30 zł
szt.
Czym jest i jak działa medytacja uważności 0
Czym jest i jak działa medytacja uważności

Czym jest i jak działa medytacja uważności

 

Coraz więcej osób interesują się medytacją, a medytacja mindfulness (czyli uważności) zyskuje ogromną popularność szczególnie na Zachodzie. Szybki styl życia i pogoń za sukcesem skłaniają wielu ludzi do poszukiwania sposobu na spokój i zmniejszenie stresu. 

Co to za praktyka i dlaczego warto się nią zainteresować? Jakie korzyści przynosi medytacja uważności? 

 

joga uważności 

Co to jest mindfulness?

 

Medytacja mindfulness polega na byciu tu i teraz, to pełne doświadczanie obecnej chwili. A jak to zrobić? Poprzez skupienie się na swoich zmysłach:

    • widzenie tego, co pojawia się przed naszymi oczami (nawet mając zamknięte oczy, możemy widzieć migające punkty, lub np. zauważać skąd pada światło)
    • słuchanie tego, co słyszą nasze uszy (otwieramy się na wszystkie dźwięki i przeskakujemy swobodnie z jednego na drugi)
    • czucie doznań, które czuje nasze ciało (to mogą być doznania zewnętrzne np. kontakt z ubraniem lub podłożem, jak i doznania wewnętrzne jak oddech czy bicie serca)
    • czucie zapachów poprzez nos (zazwyczaj nie poświęcamy wiele uwagi na zmysł węchu, jednak zawsze możemy wyczuć jakiś subtelny zapach, jeżeli skupimy na tym naszą uwagę)
    • czucie smaku w naszej buzi (nawet jak nie jedliśmy nic przed medytacją, to zawsze możemy poczuć jakiś mniej lub bardziej subtelny smak)

 

 W medytacji mindfulness bardzo ważna jest otwartość i ciekawość każdego doświadczenia. To powoduje, że możesz zanurzyć się głębiej w bogactwie chwili obecnej. 

Gdy “wyjdziesz” ze swojej głowy, możesz być naprawdę zdziwiony jak dużo dzieje się w każdej chwili. Na co dzień możesz tego nie zauważać. Praktykowanie uważności pomaga Ci głębiej doświadczać swojego życia. Dzięki niej możesz stać się bardziej wrażliwy i zauważać więcej. 

Poniżej znajdziesz 15-minutową medytację uważności krok po kroku. Będziesz w niej odczuwał po kolei każdy ze swoich zmysłów. Taka praktyka przynosi głęboki relaks i spokój. 

 

 

Korzyści z praktyki medytacji uważności

 

Zmniejszenie stresu

Praktyka mindfulness znana jest jako medytacja na stres. To właśnie redukcja stresu jest główną korzyścią z tej praktyki. Dzięki skupieniu się na swoich zmysłach, Twój umysł może  odpocząć od gonitwy myśli. Gdy obserwujesz bez oczekiwań, to co się pojawia w danej chwili, nie jesteś w stanie się stresować. Twoje ciało i umysł zaczynają się rozluźniać, a Twój system nerwowy regenerować. Praktyka uważności to jedna z najlepszych relaksacji. 

Jedną z popularnych metod mindfulness jest skanowanie ciała. Przynosi ono głęboki relaks i rozluźnienie całego ciała. Poniżej znajdziesz krótką 5-minutową praktykę. W sam raz na przerwę w ciągu dnia. 

 

 

Większa świadomość swojego ciała

Dzięki koncentracji na swoim ciele zwiększasz swoją wrażliwość i zauważasz więcej różnych doznań, które Ci cały czas towarzyszą. To mogą być zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne doznania. Jednak, gdy zaczynasz czuć np. ból w nodze, jest on jeszcze bardzo mały i możesz np. zmienić ułożenie nogi czy wykonać masaż. 

Osoba, która nie praktykuje medytacji, może nic nie czuć, aż do momentu, gdy ból będzie bardzo duży. Wtedy nie będzie mogła go już zignorować lub nie zauważyć. Niestety może to doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Im później reagujemy na bolesne doznania z ciała, tym trudniej odwrócić negatywne ich skutki.

Większa świadomość swojego ciała pomaga szybciej reagować i zapobiegać wielu kłopotom zdrowotnym. 

 

Lepsza koncentracja 

Medytacja uważności to skupiania się na chwili obecnej. Gdy Twoja uwaga odpłynie w myśli, wracasz do tu i teraz. Dzięki temu wzmacniasz swoją koncentrację i siłę swojego skupienia. Gdy jesteś skupiony, łatwiej Ci jest wykonywać zadania i robisz je szybciej. Dlatego praktyka medytacji pomaga zwiększyć Twoją efektywność. 

 

Bardziej pełne i szczęśliwe życie

Czy pamiętasz chwile, kiedy byłeś bardzo szczęśliwy? Czy nie byłeś wtedy w “tu i teraz” i nie cieszyłeś się daną chwilą? Odczuwanie szczęścia jest bardzo połączone z odczuwaniem obecnej chwili. Dzięki praktyce mindfulness Twoje życie może nabrać zupełnie nowej głębi. Możesz bardziej delektować się jedzeniem, czy cieszyć się ze śpiewu ptaków, którego normalnie byś nie zauważył. Możesz być bardziej obecny podczas rozmowy ze swoimi bliskimi czy podziwiać piękno przyrody i dostrzegać o wiele więcej.

 

Podsumowanie

Medytacja uważności to odczuwanie obecnej chwili - bycie tu i teraz. Możesz to osiągnąć poprzez skupienie się na swoich zmysłach i doświadczaniu z ciekawością tego, co się pojawia. 

Ta praktyka przynosi ogrom korzyści dla Twojego ciała i umysłu. Najważniejszą korzyścią jest redukcja stresu, a dodatkowe korzyści to zwiększenie świadomości swojego ciała, poprawienie koncentracji czy pełniejsze i bardziej szczęśliwe życie. 

Jeżeli chcesz zgłębić tą lub inne techniki medytacji, zapraszam Cię na mojego bloga o medytacji. Znajdziesz tu wiele praktycznych wskazówek i inspiracji na temat medytacji jak i ćwiczeń oddechowych. Pomagają one odnaleźć więcej spokoju i harmonii w codziennym życiu. 

 

Ela 

jakmedytowac.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl