Produkt dnia
Bon podarunkowy
Bon podarunkowy
100,00 zł 81,30 zł
szt.
Fakty o bawełnie jaką znacie... 0
Fakty o bawełnie jaką znacie...

KONWENCJONALNA UPRAWA BAWEŁNY CZYLI TO CO KUPUJECIE W SKLEPACH SIECIOWYCH -  niekorzystnie wpływa na środowisko i silnie obciąża pracowników (co najmniej 20,000 ludzi z krajów rozwijających się umiera z powodu zatrucia pestycydami wykorzystywanymi w jej uprawie a 3 miliony cierpi z powodu poważnych skutków ubocznych).

Przy jej produkcji wykorzystuje się ok. 11% wszystkich używanych pestycydów na świecie i 25% środków owadobójczych całej światowej uprawy, pomimo, że bawełna to tylko 2,5% światowego areału rolnego. Wiele z nich zaklasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako wyjątkowo niebezpieczne (między innymi parathion i diazinon, cyjanek potasu, które są szczególnie groźne dla układu nerwowego niemowląt i dzieci i czynnie przyczyniają się powstawania chorób nowotworowych.)

Wyroby z bawełny konwencjonalnie uprawianej zawierają pozostałości pestycydów stosowanych podczas uprawy. Ogrom środków ochrony roślin i nawozów sztucznych używanych przy produkcji bawełny szkodzi ekosystemom, zanieczyszcza lokalne zbiorniki wodne, wyrządzając szkody ptakom, rybom i innym organizmom, zakłóca rotację sąsiadujących upraw.

 

W uprawach konwencjonalnych plantatorzy używają defoliantów do usuwania liści z krzaków, co ułatwia dostęp do torebek nasiennych. Przy zbiorze na wielohektarowych uprawach stosują maszyny, które mieszają nasiona i olej z nasion z bawełną. W celu ich usunięcia wykorzystywane są silne, chemiczne środki czyszczące. Po wyprodukowaniu koszulki, zostaje ona zwykle barwiona i poddawana działaniu środków uszlachetniających. Stosowane barwniki chemiczne często zawierają miedź, cynk i inne metale ciężkie, które są toksyczne i mogą zanieczyszczać wodę poprzez ścieki fabryczne. Środki uszlachetniające materiał, chroniące przed zabrudzeniem, zagnieceniami i wodą, mogą zawierać produkty ropopochodne, formaldehyd, działający toksycznie, powodujący uczulenia. Do wyprodukowania jednej bluzki wykorzystuje się 1/3 funta pestycydów i innych substancji chemicznych.

 

Zatem najbardziej ekologicznym wyborem, poza kupowaniem odzieży używanej, jest kupno odzieży wykonanej z bawełny organicznej.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl