Produkt dnia
Bon podarunkowy
Bon podarunkowy
100,00 zł 81,30 zł
szt.
Joga kilka słów na jej temat 0
Joga kilka słów na jej temat

 Joga - rozwój człowieka jako całość

Joga zajmuje się rozwojem człowieka jako całością, począwszy od zdrowego ciała skończywszy na samorealizacji jaźni... W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym na myśli nasuwa się potrzeba zmian... Naszą egzystencje możemy porównać trochę do mieszkania - trzeba w nim czasem zmienić coś przemeblować by lepiej się czuć... I w moim życiu nastała taka potrzeba, stało się nią uporządkowanie stylu życia. Dla mnie nie ma w życiu - stagnacji, jest tylko progres, lub regres, a czułam, że nie idę na przód tylko się cofam ... Dlatego szukanie własnej siebie, samo realizacji było moim kluczem do szczęścia. Było to konieczne dla mojego dalszego rozwoju. W tym czasie pochłaniałam bardzo duże ilości książek, wraz z zapisaną na starych kartach - wiedzą. Próbowałam zrozumieć tajemnice ludzkiego umysłu, tajemnice samej siebie... Pochłaniając już któryś z kolei raz Filozofię Freuda, Junga... Natknęłam się na książkę na półce, która wręcz błyszczała i swoim blaskiem przyćmiewała okładki innych. Była to własnie książka wprowadzająca do praktyki Jogi... Zaczęłam czytać, analizować i doszłam do wniosku, że to właśnie Joga może stać się moim narzędziem do kształtowania silnej woli. Poszukiwanie samodyscypliny skłoniło mnie do tego by spróbować. Z początku uważałam, że euforia minie jak po każdej praktyce jaką odbywałam, że za piątym, szóstym razem odechce mi się uczestnictwa w zajęciach, porzucę je jak wszystko inne, i wyruszę znów w poszukiwaniu klucza do zrozumienia i ujarzmienia wewnętrznej siebie. Ku mojemu zdziwieniu - zaangażowałam się jak w nic innego do tej pory... W zasadzie już po paru "sesjach" wiedziałam, że to jest właśnie "to" czego szukałam. I weszłam w to bardzo intensywnie... Szybko okazało się, że zdobywam większą energię i siłę. Życie przestało być czarno-białe, zaczęłam dostrzegać w nim pozytywy i kolorować go pod siebie. Wszystko nabrało barw, tak intensywnych jak jeszcze nigdy dotąd... Poniekąd wejście na matę bylo dla mnie starciem z własnymi słabościami, tym większym, gdy obok ćwiczyły kobiety sprawniejsze, a o wiele lat starsze ode mnie. Pokonanie własnych słabości i przekraczanie dało mi ogromną satysfakcję... Mój rozwój prze na przód... I z tego jestem dumna...

Oddech

Podstawą praktyki jogicznej jest rozwijanie w sobie yam – uniwersalnych zasad moralnych, i niyam – założeń samodyscypliny, dwóch pierwszych stopni klasycznej ścieżki. Na zajęciach, pod okiem nauczyciela, uczy się techniki jogicznej sensu stricto – asan i pranayamy. Podczas precyzyjnych ustawień ciała w początkowo niewygodnych pozycjach uwaga ćwiczącego kierowana jest do wewnątrz, koncentrowana na pełnym, miarowym oddechu. Następuje rozluźnianie i odblokowywanie stawów i mięśni. Na poziomie fizjologicznym przyjmowane pozycje udrożniają przepływ płynów ustrojowych, oddziałują na skórę, ścięgna i wszystkie narządy wewnętrzne. Ćwiczenia te usuwają przeszkody w przepływie energii, czyli prany. Podczas kolejnego etapu doświadczamy subtelniejszej już pracy nad zdyscyplinowaniem oddechu i jego rozlicznymi technikami, ćwiczonymi po opanowaniu asan. Dopełnia się w ten sposób procesu oczyszczania ciała i reguluje przepływ prany. Skupienie w przyjmowanych pozycjach rozwija koncentrację i poddaje umysł kontroli.

Tylko dobry stan psychiczny?

Jeżeli praktykuje się prawidłowo, to dobry stan zdrowia będzie nieuchronnym "efektem ubocznym". Według Iyengara, nie poświęcając się praktyce całkowicie, z powodzeniem można rozwijać pierwsze cztery stopnie ścieżki jogi. Sama praktyka asan przynosi efekt uboczny w postaci poprawy stanu zdrowia. Jednak ci, którzy chcieliby zdobywać kolejne stopnie rozwoju, muszą przyjąć do swego stylu życia także inne zasady jogi. Ci, którzy tego nie pragną, otrzymują sprawność fizyczną, a także pewnego rodzaju wytrzymałość potrzebną do praktyki medytacji. Spokój temu towarzyszący pozwala przygotować nas stopniowo do ćwiczeń oddechowych, wymagających jeszcze większego, subtelniejszego skoncentrowania uwagi.

Yoga

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl